Úřední deska
Přehled událostí 2011

Přehled událostí 2011

Datum konání: 14.01.2011 - 31.12.2011
Čas konání: 0:00
 • 20. REPREZENTAČNÍ PLES  -  14.ledna 2011 Začátek v 19hodin,  k tanci zahraje Panorama, tombola , ochutnávka vín,   Cena 200,- Kč,
  Dělnický dům Židenice, Jamborova 65. Organizátoři děkují sponzorům:  Jana Bučíková Generali Pojišťovna a.s., Flora servis. Lubomír Straka , Jana Slováčková,kadeřnictví, Jan Kolek -úklidové práce, K.E.I.Group s.r.o. , Šimek 96, spol.s.r.o.
 • Když jaro přichází -  Společenský sál – Vinohrady Pálavské náměstí  - Neděle 3. dubna 2011 v 17 hodin
  Když jaro přichází  s novými talenty. Zazní arie a písně z českých a světových oper a muzikálů  spojené s přednesem ze sbírek „Chvilky s poezií“ a „Kouzlo poezie“ Zdeňka H. Kučery.  Do pořadu je také zařazen křest jeho nové knihy básní.   Účinkují: BcA Kateřina Vlčková, soprán,  Renata Fraisová, soprán a přednes básní,  Roman Hoza, baryton a přednes básní – JAMU,  Bohuslav Jelen, baryton,  Alena Svobodová, klavír,  Johana Kučerová, violoncello . Konzervatoř Brno,  Prof.PhDr.Miloš Schnierer, klavír a průvodní slovo.  Pořad:   Když jaro přichází  -  W.A.Mozart: Dvě arie Despiny z opery Cosi fan tutte, O čem zpívá hora,  Charles Gounod: Arie Valentýna z opery Faust a Markéta.  Největší poklad -  P.I.Čajkovskij: Arie Oněgina z opery Eugen Oněgin,  B.Smetana: Kdybych se co takového – arie Mařenky z opery Prodaná nevěsta.  Když kraj se tiší -  W.A.Mozart: Arie Zuzanky z opery Figarova svatba,  B.Smetana: Arie Katušky z opery Čertova stěna.  Mlčení -  Joseph Kosma: Spadané listí – chanson.  Večerní obloha -  R.Wagner:Píseň o Večernici z opery Tannhäuser,  Až v jeden letní den,  G.B.Pergolesi: La serva padrona = Služka paní – arie ze stejnojmenné opery.  Podzim -  A.Dvořák: Na podzim v ořeší – arie Terinky z opery Jakobín.  Padající hvězda - A.L.Webber: Dueto z muzikálu Fantom opery.  Křest nové knihy básní Zdeňka Kučery.  Bohuslav Jelen: Ukolébavka, Hledání, Vyznání z cyklu „První písně“ na slova Z.Kučery.  Josef Haydn: Violoncellový koncert C dur – III.věta.
 • Výstava vín- Brno-Vinohrady 2011 -  Dne 8.května 2011 proběhla v Brně na Vinohradech Výstava vín. 

Na Vinohradech je 8. květen již tradičně svátkem příznivců dobrého vína. Letos  se významná vinařská akce „Vinohradský košt vín“ uskutečnila pod novým názvem „Výstava vín“ a jejím patronem  se již po třetí v řadě stala malebná vinařská obec Ratíškovice.  Krátce po desáté hodině přivítal přítomné návštěvníky ředitel KVIC Ing. Libor Štursa a následně předal slovo panu starostovi PhDr. Jiřímu Čejkovi, jenž představil významné osobnosti politického života, které přijali pozvání a zavítali v tento sváteční den na Vinohrady, poslance a místopředsedu senátu Ing. Zdeňka Škromacha, europoslankyni Ing. Zuzanu Brzobohatou, poslance Ing. Jiřího Petrů  a Mgr. Romana Sklenáka, náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Václava Božka, CSc., starostu Valtic Ing. Pavla Trojana a především místostarostu Ratíškovic PhDr. Radima Šťastného, který návštěvníkům výstavy popřál příjemnou zábavu. Zároveň také náš pan starosta neopomněl připomenout 66. výročí osvobození od nacismu a při této významné příležitosti poděkoval našim válečným hrdinům. Vzápětí pan poslanec Zdeněk Škromach za pomoci vinohradského artileristy Božeje Urbanovského vypálil z děla a Výstava vín tak byla oficiálně zahájena.  Stejně jako každý předešlý rok byla možnost vybírat z široké nabídky kvalitních vín, protože i přes loňskou neúrodu  se podařilo organizátorům nasbírat 381 vzorků červených, růžových a bílých vín z vinařských obcí a měst jižní Moravy  a dolnorakouské obce Pillersdorf.

Poděkování za dobře odvedenou práci při hodnocení soutěžních vzorků náleží degustační komisi, která pod vedením doc. Ing. Eduarda Postbiegla, CSc. provedla 23. dubna následovné celkové vyhodnocení:   Cenu starosty MČ Brno-Vinohrady za nejlepší kolekci vín obdrželo:  Víno-Vín Morava s.r.o. – Zámecké sklepy Strážnice.  Šampionem bílých vín se stalo:  Chardonnay, výběr z hroznů, roč. 2010, Stanislav Peřina, Perná.  Šampionem rosé vín se stalo:  Rulandské modré rosé, pozdní sběr, roč. 2010, Ivana Ševčíková, Zaječí.  Šampionem červených vín a zároveň absolutním vítězem se stal:  Cabernet Moravia, moravské zemské víno, roč. 2009, Ladislav Turzík, Mutěnice.

Bohatý kulturní program po celý den zajišťovali hosté z Ratíškovic: folklorní soubor Ratíškovská Dolina, ženský pěvecký sbor Ženušky, či cimbálové muziky Náklo a Cangla z Horovan. A i počasí, které zpočátku hodlalo činit problémy, se umoudřilo a až do pozdního odpoledne návštěvníkům zpříjemňovalo probíhající zábavu.  Patřičné poděkování na realizaci vinařské výstavy náleží panu starostovi PhDr. Jiřímu Čejkovi, který nad touto významnou akcí převzal záštitu, řediteli Kulturního, vzdělávacího a informačního centra (KVIC), panu Ing. Liboru Štursovi. Dále nesmíme opomenout pracovníky a pracovnice KVIC a Úřadu městské části Brno-Vinohrady a Zámecké sklepy Strážnice, kteří se též podíleli na organizaci celé akce a především také pěstitele a vinaře, kteří na výstavu zaslali vzorky svých vín. Letošní vinařská akce se tak vskutku vydařila.  Michal Soldán.
Katalog vín 2011

 • MLADÉ KAPELY

Začínající hudební skupiny moc dobře vědí, jak těžké je najít věrné publikum. Napomoci k tomu jim měl první ročník akce s názvem Mladé kapely, která se konala v sobotu 25.6. 2011 na venkovních prostorách bývalé ZŠ Bzenecká na Vinohradech. Své fanoušky zde hledaly skupiny: Tea Pack, Pocity, PerformanceQvartet, Fried Ace  a Lamancha. První skupina
své vystoupení zahájila krátce po třinácté hodině. Ačkoliv se počasí na chvíli zachmuřilo  a dokonce i sprchlo, po zbytek dne bylo opět slunečno a návštěvníci si tak mohli užít příjemné hudebně
naladěné odpoledne. Michal Soldán.

 • Sběratelská výstava - 24.6.-13.7. 2011

 

 • Den Vinohrad 28. 09.2011   -od 10.00 otevření fotografické výstavy k 30 . výročí založení brněnských Vinohrad a vystoupení pěveckého sboru Blahoslava Hajnce   – od 14.00 hodin na volném prostranství před Společenským sálem proběhlo zábavné odpoledne vystoupila: dechová hudba Blučiňáci, Hudební škola Yamaha a Capoiera.
 • Výstava hub – 1.-3.10.2011 Mykologického klubu Brno ve spolupráci   s Moravským zemským muzeem a Kulturním centrem  Brno – Vinohrady.  I přes nepřízeň počasí, (podle odborníků byly letos podmínky prorůst hub v okolí Brna, nejhorší za posledních třicet let), se na   Vinohradech uskutečnila krásná v pořadí již 4. výstava hub. Bylo vystaveno 310 exponátů jedlých, nejedlých a jedovatých hub. Vystavované houby byly přivezeny z různých lokalit ČR. Akci zhlédlo na 600 návštěvníků.  Poděkování patří všem organizátorům, zejména paní Draze Sukupové, která je hlavní hybnou silou této krásné a užitečné výstavy.  Organizátoři výstavy si vytyčili za cíl – šířit osvětu nejen mezi praktické houbaře, ale také mezi mládeží. Proto byl jeden den výstavy rezervován pro základní a střední školy.  Nedílnou součástí výstavy byla též odborná přednáška  RNDr. Vladimíra Antonína,CSc. Jedovaté a jim podobné jedlé houby.  Návštěvníci si poslechli odborný výklad k vystavovaným exponátům a také mohli využít odbornou houbařskou poradnu.  Takže závěrem můžeme konstatovat, že návštěvník výstavy viděl houby a přesto z toho měl dobrý pocit a užitek.  Ing. Libor Štursa  ředitel KVIC  Brno-Vinohrady.
 • Pěvecké Vinobraní na Vinohradech 20.11. 2011 - Tradiční populární koncert posluchačů JAMU v Brně připravil zcela nový program. Tentokrát z operet a italských serenád.  Budeme Vás provázet dějem velmi úspěšné operety Oskara Nedbala Vinobraní. Milostná dueta a scény budou střídány melodiemi z operet Franze Lehára Země úsměvů, Paganini a Veselá vdova, Emericha Kálmána Hraběnka Marica   a italskými serenádami Ernesta de Curtise tvořícími oblíbený repertoár světových tenoristů.  Nedbalova opereta Vinobraní získala   ve Vídni po jeho neméně úspěšné Polské krvi zaslouženou popularitu navzdory válečné době. Tak jako oblíbená Polská krev čerpá jak z ovzduší vídeňského valčíku tak z ohlasů folklorních tanců. Ve Vinobraní je tomu z okruhu jižních Slovanů. Nedbal, jeden z neúspěšnějších žáků Antonína Dvořáka, obohatil typ vídeňské operety o nové optimistické a nesentimentální melodie. V nich nezapřel svůj mnohostranný talent skladatele baletů a komorní vážné hudby, ale také povolání úspěšného violisty a dirigentapropagátora české hudby po Evropě.  Na koncertě se setkáme již se známými zpěváky JAMU, představiteli z opery Eugen Oněgin, kterou jsme uváděli letos v zimním období na Vinohradech.  Věříme, že tento opět nově pojatý typ populárního koncertu může naše občany zaujmout. Máte tedy naše upřímné pozvání.  Prof.PhDr.Miloš Schnierer    Program * Gerhardt Winckler: Pijácká  * Oskar Nedbal: Ach, co mám dělat jen
  a dalších 5 milostných duet z operety Vinobraní  * Franz Lehár: Své srdce tobě dámpíseň z operety Země úsměvů  * Oskar Nedbal: Nejsem vzorem krásy * Franz Lehár: Čardáš z operety Cikánská láska  * Franz Lehár: Líbám, ženy vás tak rádz operety Paganini   * Oskar Nedbal: Je často kus života v dětinských hrách  * Jiří Traxler: Boogie - woogie pro klavírvzpomínka na zemřelého 99 letého českého skladatele v Kanadě  * Ernesto de Curtis: Vzpomínka na Sorentoitalská serenáda  * Oskar Nedbal: Jak výsměch cos kmitá v očích vám  * Ernesto de Curtis: Nemohu na tebe zapomenoutitalská serenáda   * Oskar Nedbal: Již mám  Emerich Kálmán: Joj, cigán -  píseň z operety Hraběnka Marica * Oskar Nedbal: Parodie na balkonovou scénu Romea a Julie * Franz Lehár: Ženy, ach, ženypíseň z operety Veselá vdova.

Vinohradské vinné trhy  - V pátek 2. prosince 2011 proběhla ve Společenském sále akce s názvem Vinohradské vinné trhy. Od jedenácté hodiny měli návštěvníci možnost zakoupit nebo okoštovat výrobky jihomoravských vinařů.  Oficiálně byla tato vinařská akce zahájena úderem čtrnácté hodiny vernisáží výstavy fotografií „Světlo na vinici“ Rostislava Koštiala. Jak název výstavy vypovídá, snaží se autor na svých fotografiích zachytit krásu vinic, a to nejen Mikulovska a ostatních vinařských oblastí jižní Moravy, ale dokonce i dalekého Izraele. Vernisáž zahájil krátkým proslovem starosta městské části Brno-Vinohrady PhDr. Jiří Čejka a na něj navázal autor výstavy, který nás seznámil se stručnou historií Mikulova. Po zbytek odpoledne až do večerních hodin
se o zábavu starala valtická cimbálová muzika Kapura.           Michal Soldán

 • 8. 12. 2011 - XII. ročník vánočního turnaje v kuželkách - Probe od 16.00 do 21.00  -  V letošním roce byla vzhledem k přebudování kuželkových drah na bowling změněna i pravidla turnaje. Soutěžíme jen  v bowlingu. Jarní a letní tréningy dokázaly připravenost borců poprat se s novými pravidly i novým podmínkami turnaje.
 • 18.12.2011 Vánoce na Vinohradech - zábava , tvoření, pohádka a vystoupení dětí.

 

 

chevron-downarrow-downmenu-circlecross-circle