Úřední deska
Přehled událostí 2005

Přehled událostí 2005

Datum konání: 29.01.2005 - 31.12.2005
Čas konání: 0:00

Leden

 • Maškarní bál na Vinohradech se konal 29. lednu roku 2005. Krásné masky se dobře bavily při tanci a maškarním veselí. Mnoho krásných masek zde hoste mohli obdivovat. Dva sněhuláci se ujali konferování celého plesu. Nejen masky, ale všichni návštěvníci plesu se bavili tancem, zpěvem a zábavní program byl velmi pestrý. Motýlek, vodník, víly, klauni, princezny, černokněžníci a dokonce Bílá paní se objevila mezi maskami.Kreativita rodičů a dětí na maškarním vinohradském večeru zde opravdu nebyla zpochybněna. Nápaditost kostýmů a masek, ať již nalíčením nebo proprietami byl opravdu obdivuhodný.

Únor

 • 14. reprezentační ples

 

Všechny prostory hotelu Velká Klajdovka v pátek 25. února 2005 ovládl 14. reprezentační společenský ples Městské části Brno Vinohrady. Předtančení tanečníků taneční školy Danza po zahajovacích slovech starosty m.č. Brno Vinohrady PhDr. Jiřího Čejky navodilo tu správnou plesovou náladu. Na parketu zimní zahrady, při hudbě skupiny RUTH BAND, se v rytmu točily páry nejen z Vinohrad, ale i jiných městských částí Brna.Ke zdárnému průběhu přispěla i bohatá tombola s hlavní výhrou leteckým zájezdem na příjemný řecký ostrov Lefkadu, který věnovala cestovní kancelář Alexandra Bartoně, Lefkada Tours. Návštěvníci mohli ochutnat i vína z Bzence firmy JUDr. Blanky Ďurinové. Příjemné prostředí a perfektní obsluha zaměstnanců hotelu byla tou pravou třešničkou na plesovém dortu.

 

 

 

Březen

 • Velikonoční zábava v country stylu  Velikonoční zábava na Vinohradech se tentokrát pořádala ve stylu country. Stylové oblečení návštěvníků a prostředí restaurace Pálavanka podtrhovalo atmosféru se skupinou Pouto. Je to prý nově vzniklá skupina, a muzikanti kteří zde hrají se v minulosti spojovali se zvučnějšími jmény country skupin jako jsou Ozvěna a Poutníci. Klasické písničky známé i méně známé po celý večer pobízely tanečníky k tanečním výkonům na parketě. Houston, Jižní eskadrona a mnoho dalších písniček tohoto, nám již velmi blízkého hudebního žánru, nějak patřilo k tradičním svátkům jara, kterými Velikonoce jsou.

Květen

 • XIII. KOŠT VÍN BRNO – VINOHRADY
Téměř 570 vzorků vín především z jižní Moravy měli možnost ochutnat návštěvníci XIII. Koštu vín na brněnských Vinohradech – jedné
z nejvýznamnějších vinařských akcích v regionu. Na tradiční přehlídce se prezentovala pestrá škála vinařských firem z Moravy, ale mohli jsme se setkat i s ukázkou vín ze Slovenska , Bulharska i ze vzdáleného Španělska. Vavřín šampiona si odnesli vinaři z Vinných sklepů Lechovice, s. r. o. za bílé víno Pálava pozdní sběr 2003, stejně jako cenu starosty MČ za nejlepší kolekci vín. Cenu KVIC si odnesla firma Víno Blatel, s. r. o. za Frankovku pozdní sběr 2003.Přehlídku vín zahájil starosta m. č. PhDr. Jiří Čejka, který přivítal mimo jiné patrony koštu z obce Prušánky v čele s tamním starostou Janem Prčíkem, starostku partnerské vinařské obce Bratislava – Vajnory RNDr. Annu Zemanovou. Prušánečtí hosté vystoupili na Vinohradech  s programem v duchu regionálních folklórních tradic. Přehlídky vín se zúčastnil i ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který na slavnostním setkání zástupců jihomoravských vinařských obcí ocenil spolupráci  na místní úrovni. V rámci programu proběhlo setkání učitelek mateřských škol z Prušánek a MŠ na Prušánecké ulici  z Vinohrad.Organizátory akce jsou pravidelně Městská část Brno – Vinohrady , Kulturní, vzdělávací a informační centrum, firma MIKA CZ s. r. o. Kvalita vinohradských přehlídek je do značné míry dána rozmanitostí dodaných vzorků z různých vinařských oblastí jižní Moravy. Bylo tak tomu  i v letošním roce. Pořadatelé i ve velmi chladném a větrném počasí napočítali takřka 1 000 návštěvníků.  Na slavnostním zahájení připomenuli pořadatelé návštěvníkům  i znovuzrození starobylé vinařské tradice obce: v minulosti bylo Brno významnou vinařskou oblastí s množstvím vinic a čilým obchodem vínem, zcela pravděpodobně i v lokalitě dnešních Vinohrad. Loni byla zaregistrována viniční trať „V hlavách“, ležící pod Hády, kde již bylo vysázeno 2100 hlav obecních vinic. V budoucnu by tak  na koštech mohly soutěžit
i domácí – vinohradská vína.

 • Běh o putovní pohár dvou starostů

 

MČ Brno – Vinohrady, MČ Brno – Líšeň a KVIC Brno – Vinohrady ve spolupráci se sportovní komisí Rady MČ Líšeň pořádaly ve čtvrtek 12. května 2005 1. ročník Běhu o putovní pohár dvou starostů. Záštitu nad akcí převzali starosta MČ Vinohrady PhDr. Jiří Čejka a starosta MČ Líšeň Mgr. Jiří Janištin.První ročník závodu se běžel na trase od radnice MČ Brno – Vinohrady k radnici MČ Brno – Líšeň a zpět s předpokladem, že se místo startu bude pravidelně po roce střídat. Byl vypsán jako štafetový běh pro mládež a běh jednotlivců pro mládež i dospělé v následujících kategoriích a na uvedených tratích:Štafety   okruh 5,3 km (1400 m dolů a nahoru – 1300 m nahoru – 1200 m dolů – 1400 m dolů a nahoru). Předávací území bylo vytyčeno ve středu nákupního centra Masárova (1,4 km), před radnicí MČ Líšeň 2,7 km), opět NC Masárova (3,9 km).

 • AD, AH – dívky a hoši do 12 let (1993 a mladší)
 • BD, BH – dívky a hoši 13-15 let (1990 – 1992)
 • CD, CH – dorostenky a dorostenci (1989 – 1987)

Pro zařazení do kategorie bylorozhodující datum narození nejstaršího člena štafety.

Jednotlivci

  1. okruh 5,3 km (shodný s tratí pro štafety)okruhy asi 10,6 km (2 okruhy jako pro štafety s otočkou u radnice MČ Vinohrady)
   • Ž16 – ŽENY do 24 let (1981 a mladší)
   • Ž25 – ŽENY od 25 do 34 let (1971 – 1980)
   • Ž35 – ŽENY od 35 do 44 let (1961 – 1970)
   • Ž45 – ŽENY nad 45 let (1960 a starší)
   • M16 – MUŽI do 24 let (1981 a mladší)
   • M25 – MUŽI do 39 let (1966 a mladší)
   • M40 – MUŽI od 40 do 49 let (1956 – 1965)
   • M50 – MUŽI od 50 do 59 let (1946 – 1955)
   • M60 – MUŽI nad 60 let (1945 a starší)

Start závodu byl 12. května 2005 u radnice MČ Vinohrady v 17:30 štafety, 17:45 jednotlivci . Prezentace se konala u šatny: od 16:00 do 17:15 hod v Domečku, Valtická 23, Brno – Vinohrady.

Září

 • Bavíme se na Vinohradech
  V sobotu 10. září 2005 ožilo „pohádkové“ hřiště na Valtické ulici, v brněnských Vinohradech, čilým ruchem. Konal se zde již 17. ročník celodenního zábavního programu pro děti i dospělé nazvaný Bavíme se na Vinohradech.Program pod širým nebem již po léta alespoň částečně nahrazuje vinohradským obyvatelům absenci kulturního sálu stejně jako další akce – například Vinohradský košt vín, Vinohradské babské hody a také program Hurá prázdniny.Již od 9 hodin probíhaly četné dovednostní soutěže pro děti. Soutěž Vinohradské madlo, hod kufrem. Odpolední program byl zahájen ve 13 hodin legendou brněnských diskžokejů a redaktorem Českého rozhlasu Brno Jindřichem Eliášem. Během odpoledne až do 20 hodin hrály na pódiu Afrikangoma a také vystoupili členové Capoiery. I pro dospělé byly připraveny soutěže o ceny pivovaru Starobrno, jejichž názvy leccos napovídaly. Vinohradský tuplák, O berlu prafotra Moravy a další.Celý nápad pořádat takovéto akce vznikl před lety v hlavách nadšenců a po celou dobu jeho organizaci podporují i podnikatelé nejen z Vinohrad. Bez jejich účasti by se ani takto velká akce, přesahující svým významem městskou část, nedala uspořádat. Hlavním smyslem akce je totiž vytváření dobrých mezilidských a sousedských vztahů mezi lidmi na sídlišti.

  Říjen

 • Slavnostní otevření kulturního sálu městské části Vinohrady   Vinohrady slavnostně otevřely svůj nový kulturní sál a na jeho otevření se přijel podívat i ministr financí pan Sobotka, pan poslanec Koudelka, místostarosta Černocký, poslanec Michal Hašek  a Ing. Brzobohartá, ředitelka sekretariátu ministerstva financí.  Pan starosta městské části Vinohrady PhDr. Jiří Čejka přivítal vzácné hosty a občany Vinohrad. Pozval je k vystoupení pěveckého sboru Blahoslava Hajnce. , O kulturní pozvednutí úrovně na Vinohradech se zasloužil s dětským folklórním souborem Vinohraďánkem  z městské části. Pan starosta Čejka po vystoupení poděkoval všem za pomoc při dostavbě tohoto objektu. Stát je městské části Vinohrady velmi nakloněn a celá řada projektů je dostavována zásluhou státních dotací. „Po shlédnutí OC2 jsem nabyl přesvědčení, že je třeba zde pomoci. Nedostavěný objekt hyzdil střed Vinohrad.“ řekl ministr financí pan Sobotka MB). Byty, které jsou součástí tohoto objektu, jsou již dokončeny a zástupci ministerstva financí je před dokončením viděli. Jsou spokojeni, že pomohli tento problém vyřešit a objekt je dle projektu v současné době dostavěn. Pan ministr Sobotka poděkoval i poctivému českému i moravskému daňovému poplatníkovi, jehož zásluhou může ministerstvo financí pomáhat ze státního rozpočtu dotacemi městským částím a řešit tak bolavé problémy.  Na závěr zazpíval sbor Blahoslava Hajnce směs lidových písní. Kulturní sál je jen poslední tečka při dostavě tohoto objektu a završení záměru lidí na radnici ve Vinohradech a usilovná snaha pana starosty o spokojenost občanů v této městské části. Slavnostní přestřižení pásky panem starostou Čejkou a ministrem Sobotkou před vchodem do sálu) udělalo pomyslnou tečku za dokončeným dílem. Čím připít na vinohradském slavnostním otevírání sálu? Samo sebou, že vínem. K přípitku výborným bzeneckým vínem ze sklepů firmy JUDr. Blanky Ďurinové (mimochodem, každý může ochutnat v nově otevřené vinotéce Bzenecká vícha na Bořetické ulici 19 vyzval přítomné Mgr. Ivan Pitlach – ředitel Kulturního, vzdělávacího a informačního centra, které je pověřeno provozováním nového sálu. Ochutnávka vín a pohoštění pro ty, kteří se přišli na nový sál podívat, bylo připraveno v prostoru nového kulturního sálu brněnských Vinohrad.

Listopad

 • Slavnostní koncert k otevření sálu na Vinohradech.  13.11. 2005. Kombinovaný pořad populárních melodií klasické i moderní hudby, proložený krásou pohybu uměleckého tance, navazuje na řadu dřívějších úspěšných vystoupení umělců – absolventů brněnských škol Konzervatoře v Brně a JAMU. V posledních letech jsme se setkávali v Evropské základní škole na ulici Čejkovické nebo v Domeč – ku na Valtické. Dnešní premiérový koncert pro Vás, sestavili paní Olga Schniererová a pan Prof. PhDr. Miloš Schnierer a je současně i premiérou otevření dlouho očekávaného nového multifunkčního sálu. Přeji Vám milí diváci příjemný umělecký prožitek nedělního podvečera a věřím, že přípitek z Verdiho Traviaty v závěru koncertu bude přípitkem na další úspěšná a krásná setkání nás, občanů Vinohrad, s paní     Hudbou v novém kulturním stánku na Vinohradech.Hezký podvečer Mgr. Ivan Pitlach
 • Průřez dílem Vlastimila Strašila

Městská část Brno Vinohrady , Kulturní, vzdělávací a informační centrum pořádala výstavu obrazů. V novém kulturním sále na Vinohradech od 13. – 27. listopadu 2005 Pálavské náměstí 15, Brno (nad Albertem). Je přístupná denně od 10:00 do 17:00 hodin. Vernisáž výstavy v neděli 13. listopadu 2005 v 10:00 hodin. Úvodní slovo Ivan Koláčný v kulturním programu vystoupí manželé Dočkalovi. Vlastimil Strašil se narodil 14. 8. 1923 v malebném městečku Klobouky u Brna. Malbu studoval na brněnské ŠUŘ a patřil k nejúspěšnějším žákům prof. Fr. Sussera. Svůj život rozdělil mezi původní profesi, pracoval jako mistr odborného výcviku v Hustopečích u Brna a výtvarné umění. Po odchodu do důchodu se plně věnuje malování.  Vlastimil Strašil je členem výtvarné skupiny Umělecké sdružení Parnas. Řadí se k předním současným moravským krajinářům. Účastnil se řady výstav u nás i v zahraničí a jeho dílo bylo vždy příznivě přijato. “ Takřka „hudebníkem lesa“ by bylo možné nazvat brněnského malíře lesních krajin. Dosahuje ve svých obrazech uměleckého účinu osobitým malířským rukopisem podtrženým dokonale zvládnutou technikou kresby a oleje. Autor vytváří často interiéry krajiny v sevřeném útvaru kombinovaném listnatými a jehličnatými stromy i vodní hladinou“ píší o Strašilovi významní brněnští znalci umění. „Strašilova krajina,“ říká PhDr. A. B. Král „plně postihuje onoho génia loci, který krajinu povyšuje také do podoby duchovní.“ Jsme rádi, že můžeme Mistra Vlastimila Strašila přivítat u nás na Vinohradech.Mgr. Ivan Pitlach. Ve městě Klobouky u Brna si vážíme významných rodáků jako je pan Vlastimil Strašil, který svůj umělecký talent prohluboval už od svých chlapeckých let. Nejčastějšími náměty jeho malířské tvorby jsou příroda, krajina, dominanty Klobouk a okolí. Celým dílem se prolíná okouzlující láska k přírodě, které se naučil rozumět už v rodné obci. Přímo vyjadřuje úžas nad tajemstvím světa a čistou mysl ukrytou v duši člověka. 25. září 2005 Vlastimilu Strašilovi bylo uděleno za celoživotní dílo spojené s městem Klobouky u Brna ocenění Kloboucký lev Jindřich Koubek starosta města Klobouky u Brna.

Prosinec

 • Výstava Trojek. Vinohraďan – Jiří Trojek se narodil 20. dubna 1948 v Poličce . Po studiích keramického oddělení školy uměleckých řemesel v Uherském Hradišti pracoval jako keramik Ústředí uměleckých řemesel. Později působil v Poštorenských keramických závodech v oboru zahradní keramika. Získané zkušenosti z praxe využívá v pedagogické práci v LŠU – výtvarný obor v Blansku. Od roku 1978 tvoří jako keramik „na volné noze“ avšak nadále zůstává oblíbeným učitelem především mladých keramiků z řad dětí, kterým se věnuje  v různých kroužcích. Dílo Jiřího Trojka je představováno užitkovou keramikou věnovanou modernímu stolničení  s neobvykle barevnou glazurou a nápaditostí tvarů daných jejich posláním. Zahradní keramika udivuje monumentalitou tvaru , barevností glazur a splynutím s přírodou. Třetí výtvarné specifikum autora jsou dekorační předměty z nichž zvláštní skupinu tvoří lidské figurky a výtvarně náročné betlémy. V roce 2004 byl keramik za svůj keramický betlém oceněn druhou cenou města Düsseldorfu. Jiří Trojek od roku 1990 je členem Sdružení umělců Moravy a Slezska, kde nyní zastává funkci místopředsedy, je významným představitelem umělecké skupiny v Kamenné kolonii. S umělcem a občanem Vinohrad Jiřím Trojkem se setkáváme na půdě KVIC již podruhé. Jsem pře-svědčen, že keramika z Trojkova ateliéru Vás, návštěvníky výstavy,zaujme.Mgr. Ivan Pitlach.

 

chevron-downarrow-downmenu-circlecross-circle