Úřední deska
Koncert vážné hudby

Koncert vážné hudby

Datum konání: 26.11.2023
Čas konání: 18:00 - 19:30


Pro milovníky italských oper a vinohradských koncertů

Osudové ženy Giacoma Pucciniho

Životní osudy velkých umělců byly vždy vítanými náměty pro širokou veřejnost nevyjímaje jak bulvární tisk, tak seriózní milovníky umění. Vždyť romantičtí umělci byli vždy intenzívně citově spojení prolínáním své tvorby s vlastními osudy. Zvlášť, když v centru pozornosti je genius promlouvající skutečně k světovým posluchačům. Giacomo Puccini (1858-1924), tento velký nástupce slavného Verdiho prohlašoval o sobě, že je vždy zamilován. Nu, jak se to vezme. On to tvrdil, když psal opery, jejichž hrdinky neprocházely vždy záviděníhodnými osudy. Aspoň on to tak dopustil, když souhlasil se svými libretisty.

V příštím roce uplyne 100 let od jeho úmrtí. Co vše se na naší planetě od té doby změnilo a před našimi životy se denně mění! Ale nestalo se tak nikdy s nejlepšími operami Pucciniho. Jeho Manon Lescaut, Bohéma, Tosca a Madame Butterfly zahájily slávu, jež žije s neztenčenou silou v operních pěvcích a obecenstvu Jeho podmanivá emocionálně exaltovaná melodika sopránových a tenorových rolí je tak sugestivní, že jí nelze odolat! Není snad ve světě operního pěvce, který by nevyzkoušel svoje síly na jeho melodiích. A ty v těch áriích nejsou nikdy dlouhé. Puccini měl totiž to štěstí, že na počátku minulého století se objevila gramofonová deska. Ana ni se při nejlepší vůli vešlo pouze 5 minut na jednu stranu. A mu to vyšlo! Snad právě proto mohou tyto arie, lépe řečeno menší arióza promlouvat k naší uspěchané době. A ony vypoví vše, co my cítíme.

Náš tradiční podzimní koncert bude mít neobvyklý průběh. Budeme si číst v jeho životních osudech právě tak jako v osudech jeho ženských operních hrdinek, jejichž mužští partneři nevychází z děje vždy vítězně. Přesvědčí nás o tom nám již dobře známí pěvci. Koncertní pěvkyně Lenka Cafourková se svým mladodramatickým sopránem a minule prezentovaná Šárka Neprašová, jejíž koloraturní soprán vystřídají dívčí role a náš spoluobčan pan ing. Jan Fojt, který k tomuto koncertu rozšířil svůj repertoár o Pucciniho arie. Jako vždy Vás, milí posluchači doprovodím nejen na klavír, ale vyprávěním se zajímavými poznatky z Pucciniho života a tvorby

Co nejsrdečněji Vás zvu na náš mimořádný tematický koncert. V neděli 26. listopadu 2023 v sále na Bzenecké tentokrát z provozních důvodů v 18 hodin. Konec v 19.30.

Miloš Schnierer

V programu arie z Pucciniho oper: Manon Lescaut, Bohéma, Tosca, Madama Butterfly, Vlaštovka, Sestra Angelika, Gianni Scchichi a Turandot.

Vstupné 70 Kč. Společenský sál Pálava, Bzenecká 23. Vchod z ulice Tvrdonická.

chevron-downarrow-downmenu-circlecross-circle