Úřední deska
Koncert vážné hudby

Koncert vážné hudby

Datum konání: 16.04.2023
Čas konání: 17:00 - 18:30

Tradiční jarní koncert vážné hudby. Společenský sál Pálava - objekt Bzenecká 23(vchod z ulice Tvrdonická).Prof. PhDr. Miloš Schnierer
a hosté …  Začátek 17.00 hodin. Vstupné 50 Kč.

Pocta italské opeře

V letošním tradičním jarním pěveckém koncertu vzdáme hold zemi, která před staletími zrodila umění profesionálního operního a koncertního zpěvu. Bylo to v Itálii před více jak 400 léty, když skupina zpěváků, herců a uměnímilovných šlechticů v kouzelné renesanční Florencii obnovila zářnou slávu antického řeckého dramatu. Ovšem jako milovníci zpěvu tak učinili v divadle se zpěvem doprovázeném hudebníky.Představením říkali „dramma per musica“ než se ujal název opera. Bylo to kolem roku 1600. A zrodily se stovky, snad i dodnes tisíce oper. A jak je to v dějinách přirozené, oddělíme zrno od plev, tak jich nám v životě na operních scénách zbudou tak dvě stovky. Ale ty stojí zato!

Celý operní svět letos vzdává hold králi opery Giuseppe Verdimu (1813-1901), který má 210 let od svého narození. Z jeho 27 oper žije dobrá polovina a ta náleží po zásluze k nejoblíbenějším ve světovém měřítku. Vždyť jedna z nich je slavná Traviata. Podle překladu svého titulu „Zatracená“, ale nikoli v srdcích operních milovníků. Také my letos na Vinohradech nezůstaneme pozadu. Jestliže v dubnu uvede Janáčkovo divadlo poslední mistrovu operu Falstaff podle Veselých paniček windsorských W. Shakespeara, my v našem koncertu se soustředíme na výběr ze tří z jeho nejznámějších oper.

Uslyšíme opět koloraturní sopranistku Šárku Neprašovou, která zaujala v podzimním koncertu. Svými koloraturami nevšedního rozsahu má nakročeno do uznání v plánovaném italském studiu. Představí se nám v novém repertoáru. Kromě dvou odlehčených zpěvů „kalhotkové“ role Oskara v Maškarním plesu ji uslyšíme v náročných koloraturách Gildy z Rigoletta a v reprezentativní obsáhlé arii Violetty z Traviaty. Zazní též melodie dvou nejvýznamnějších předchůdců Verdiho G. Rossiniho a G. Donizettiho.

Partnerem jí bude pan Ing. Jan Fojt, náš vinohradnický občan. Slyšeli jsme jej jako skromného hosta v pořadu před čtyřmi léty. Od té doby pan inženýr, stavitel náročných mostních konstrukcí, provozuje profesionálním způsobem svého koníčka. Je jím koncertní a operní zpěv. Dosahuje stále pozoruhodnějších výsledků, které mohu příznivě doložit z osobní spolupráce. Říká se, že v našich zeměpisných šířkách se urodí tenoristů jako šafránu. O to více si jich vážíme a jsme na ně upřímně zvědaví. Do dnešního dne má ing. Fojt skoro padesátku árií z českých a světových oper, italských písní, a nezanedbává ani muzikály vedle poetických umělých písní. Bude zpívat Vévodu z Rigoletta, zamilovaného Alfréda v Traviatě, a také italské serenády. Se sopranistkou jej uslyšíme v duetu z Traviaty a ve zpěvu v pozadí vyjadřující lásku k rozmařilé Violettě uvyklé životu v obdivu mužů. Korunou večera bude pak slavný Přípitkový duet z Traviaty. Snad bude
i skutečný?

Vážení a milí naši příznivci. Zveme na naši již skoro čtyřicátou produkci na neděli
16. dubna 2023 v obvyklý jarní podvečer v 17 hodin do sálu na Bzenecké. Těšíme se na vás. Je to náš 25. koncert na Vinohradech.

9.3.2023 Miloš Schnierer

Program:

1 Richard Addinsell: Varšavský koncert

Verdiho předchůdci a současníci

2 G. Rossini: Arie Rosiny z opery Lazebník sevillský

3 G. Donizetti: Arie Nemorina z opery Nápoj lásky

4 Ch. Gounod: Valčíková arie Julie z opery Romeo a Julie

5 R. Leoncavallo: Mattinata – serenáda

G. Verdi:

6 Dvě arie Oskara z opery Maškarní ples

Z opery Rigoletto:

7 Dvě arie vévody mantovského

8 Arie Gildy

Z opery Traviata

9 Arie Alfreda z opery Traviata

10 Monolog a arie Violetty

11 Duet Violetty a Alfreda z 3. dějství

12 Přípitek – duet Violetty a Alfreda

 chevron-downarrow-downmenu-circlecross-circle