Úřední deska
Koncert vážné hudby

Koncert vážné hudby

Datum konání: 27.11.2022
Čas konání: 17:00 - 18:30

Tradiční jarní koncert vážné hudby. Společenský sál Pálava - objekt Bzenecká 23(vchod z ulice Tvrdonická).Prof. PhDr. Miloš Schnierer
a hosté …  Začátek 17.00 hodin. Vstupné Kč 50,-/osoba.

Melodie pro podzimní pohodu

aneb Co v televizi neuslyšíte

Noví pěvci – nový program

Během uplynulých 33 sezón, kdy na Vinohradech vytrvale naše obyvatele oslovujeme pěveckou kulturou našich mladých pěvců, jsme poznali několik desítek adeptů operního a koncertního zpěvu. Vždy absolventů brněnské konzervatoře a hlavně odchovanců pěvecké školy Janáčkovy akademie múzických umění. Mnozí zůstali našim pořadům věrni a určitě si vydobyli příznivé přijetí u našeho domácího publika. Připomeňme aspoň dvojici jednu z nejvěrnějších sopranistku Lenku Cafourkovou a barytonistu Lukáše Hacka vedle dalších, jejichž profese je zanesla daleko od jejich studentského působiště.

Letos poznáme další dvojici z JAMU. Šárku Neprašovou a Petera Gáče. Slečna Neprašová vyniká mimořádně rozsáhlým a ohebným koloraturním sopránem, který zvládá do extrémních výšek, což není vlastní každé sopranistce. Podle toho zazní neobvyklý repertoár . Z Hoffmannových povídek J. Offenbacha nebo valčík Adély z nesmrtelné operety Johanna Strausse, syna. Bravurní je valčík Il bacio (Polibek) psaný pro slavnou Adelinu Patti již v 19. století.

Objevem pro budoucí svět tenoristů je Peter Gáč, který k nám přichází z východního Slovenska. Slibuje podobně jako již v minulosti slovenští pěvci nesporně úspěchy na operním jevišti.

Náplní jejich duet budou písně a dueta z Lehárových a Nedbalových operet a též serenády a písně z muzikálů. Skladatelé klasických operet již od 19. století předpokládali úspěšné pěvecké a herecké kreace díky operním pěvcům. Franz Lehár přitom myslel na slavného tenoristu Vídeňské státní opery Richarda Taubera, a tak i další party v podstatě zábavné hudby byly myšleny jako reprezentativní úkoly operních pěvců. Takto jsou přijímáni dodnes. Tím se liší od charakteristiky rolí v muzikálech, kdy hlasu napomůže audiovizuální technika. Ale i v tomto případě vítězí školený hlas. Tak chápeme i naše pěvecké popularizační pořady.

Myslím, že pestrý program z oper, operet a muzikálů bude optimistickým začátkem onoho vždy pověstného předvánočního adventního shonu. Tak si ho užijme v náruči nesmrtelných melodií. Kdy?

V neděli 27. listopadu 2022 v obvyklých 17 hodin v sále na Bzenecké.

Program:

1 Klavírní směs nesmrtelných písniček Jaroslava Ježka:

Proč nemohu spát, blues – Vzpomínky, slow fox – Klobouk ve křoví, blues

Život je jen náhoda, blues – Ezop a brabenec, foxtrot – Vyznání lásky, foxtrot

2 W.A.Mozart: Alleluja – koloraturní arie

3 G.Puccini: Terra e mare (Země a moře) – serenáda

4 Franz Lehár: Písně a duet z operety Carevič:

Píseň u Volhy – Píseň Soni Je mi tak teskno – duet Zůstaň již v srdci mém

5 Johann Strauss, syn: Valčíková píseň Adély z operety Netopýr

6 Franz Lehár: Líbám, ženy vás tak rád – píseň Paganiniho ze stejnojmenné operety

7 Jacques Offenbach: Koloraturní arie Olympie z opery Hoffmanovy povídky

8 Vzpomínky na naše taneční hodiny: Klavírní směs english waltzů: Rudolf Friml: Sympaty

Waltz aj.

9 Oskar Nedbal: Již tě mám – duet z operety Vinobraní

10 Paolo Tosti: A Vucchella – serenáda

11 Ukázka z připravované opery JAMU v jarní sezoně:

Bedřich Smetana: Dvě vdovy – arie Karoliny Samostatně vládnu já

12 Lugi Arditi: Il bacio (Polibek) – koloraturní valčík

 

chevron-downarrow-downmenu-circlecross-circle